Taekwon-do

taekwondo gdynia

Czym jest Taekwon-do?

Taekwon-do to odmiana walki bez broni zaprojektowana dla celów samoobrony. Jednak w rzeczywistości jest ono czymś więcej. To naukowe wykorzystanie ciała w metodach samoobrony; ciała, które poprzez intensywny wysiłek zarówno fizyczny, jak i umysłowy jest zdolne do osiągnięcia szczytu swoich możliwości.

Mimo, iż jest to sztuka walki, jej dyscyplina, technika, oraz trening umysłowy zaprawiają do budowy silnego ducha, poczucia sprawiedliwości, skromności oraz zdecydowania. To właśnie uwarunkowanie psychiczne separuje prawdziwego ucznia od osoby pragnącej posiąść jedynie wiedze na temat walki. To jest jeden z powodów, dla których Taekwon-do nazywane jest sztuką samoobrony. Sugeruje nam również sposób myślenia i postępowania, szczególnie wzbudzając pojęcie i ducha w narzucaniu surowej samodyscypliny i ideału szlachetnej moralnej remilitaryzacji.

W tłumaczeniu "Tae" można rozumieć jako skoki lub loty, kopanie lub roztrzaskiwanie za pomocą stopy. "Kwon" oznacza pięść - głównie uderzanie lub niszczenie za pomocą ręki lub pięści. "Do" znaczy sztukę lub drogę - właściwą drogę postępowania zbudowaną w przeszłości przez mędrców i świętych. Zatem łącząc wszystko razem "Taekwon-Do" wskazuje na trening umysłowy oraz techniki walki wręcz do celów samoobrony, włączając umiejętne zastosowanie uderzeń, kopnięć, ciosów i uników jako narzędzia do szybkiego unieszkodliwienia przeciwnika lub przeciwników. Oczywiście, źle stosowane, Taekwon-Do może stać się śmiercionośna bronią. Dlatego trzeba kłaść nacisk na trening umysłowy, aby zapobiec jej nadużywaniu przez studentów.

Większość niszczących ruchów w Taekwon-Do oparte jest na skumulowaniu się siły pierwszego wyprowadzonego uderzenia z dodatkową siłą wywołaną przez ruch ciała przeciwnika poruszającego się w przeciwnym kierunku. Podobnie można wykorzystać moment siły napastnika, wystarczy drobny ruch by zachwiać równowagę i obalić ją lub jego na ziemię. W przypadku studentów Taekwon-Do, którzy nieustannie trenują lub też samych ekspertów, ich ruchy wykonywane są automatycznie, nie tracą czasu na myślenie. Krótko mówiąc, ich działania są odruchowe. Potrzeba wielu godzin treningu aby osiągnąć taki poziom umiejętności i z pewnością nie będzie to czas stracony. Otrzymasz wielką nagrodę w postaci szybkich reakcji i silnych ciosów mogących powalić przeciwnika w momencie zagrożenia twojego zdrowia lub życia.

Taekwon-Do można również trenować dla samej gimnastyki. W tej formie jest odpowiednie zarówno dla młodych jak i starszych, dla mężczyzn jak i kobiet.

Historia Generała Choi Hong-Hi - Twórcy Taekwon-do

Generał Choi Hong Hi Generał Choi Hong-Hi urodził się 9 listopada 1918 r. w Hwa Dae w Korei, która w tamtym czasie była okupowana przez Japonię. Jako nastolatek rozpoczął naukę kaligrafii oraz koreańskiej sztuki walki Taek Kyon. Gdy dorósł, wyjechał do Japonii aby kontynuować swoją naukową edukację. Tam też rozpoczął naukę Karate Shotokan, w którym zdobył II DAN’a i którego potem nauczał w YMCA.

Po wybuchu II Wojny Światowej został zmuszony do służenia w armii Japońskiej, a następnie wysłano go do Korei. Po powrocie, wraz z innymi, zorganizował ruch niepodległościowy, za co trafił do więzienia, gdzie w dalszym ciągu kontynuował naukę sztuk walki. Został z niego zwolniony po zakończeniu wojny, po czym wyjechał do Seulu, gdzie zaciągnął się do Koreańskiej armii. Tam, od 1946 roku nauczał sztuk walki żołnierzy będących pod jego dowództwem.

W 1954 roku został promowany na generała, a 11 kwietnia 1955 roku opracowaną przez siebie sztukę walki nazwał „Taekwon-do”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy „stopa, pięść - droga (jako filozofia życia)”. 22 marca 1966 założył Międzynarodową Federację Taekwon-do (ang. International Taekwon-do Federation - ITF), której został prezydentem, a w której skład wchodziło wtedy 9 państw: Wietnam, Malezja, Singapur, Federalna Republika Niemiec, Stany Zjednoczone, Turcja, Włochy, Egipt i Korea. Od tamtej pory nieustannie promował Taekwon-do na cały świecie. Przewodniczył 17-u Mistrzostwom Świata w Taekwon-do. Był autorem wielu książek o Taekwon-do, w tym wydanej w 1983 roku 15-o tomowej „Encyklopedii Taekwon-do”. W ciągu całego swojego życia otrzymał wiele nagród i odznaczeń za zasługi związane z nauczaniem i promowaniem Taekwon-do na całym świecie. Generał Choi Hong-Hi zmarł 15 czerwca 2002 roku, w miejscowości Pyongyang, w północnej Korei.

Międzynarodowa Federacja Taekwon-do - ITF

Międzynarodowa Federacja Taekwon-do (ang. International Taekwon-Do Federation - ITF) została założona 22 marca 1966 r. w Seulu, w Korei przez Generała Choi Hong-Hi - twórcę Taekwon-do. Z początku zrzeszała ona 9 państw: Wietnam, Malezję, Singapur, Federalną Republikę Niemiec, Stany Zjednoczone, Turcję, Włochy, Egipt i Koreę. Obecnie Taekwon-do nauczane jest w prawie każdym kraju na świecie.

ITF jest organizacją posiadającą swoją siedzibę, w Benidorm, w Hiszpanii. Jej misją jest reprezentowanie, promowanie i praca nad rozwojem Taekwon-do na całym świecie.





Polski Związek Taekwon-do

Polski Związek Taekwon-do Polski Związek Taekwon-do (PZT) jest organizacją zrzeszającą wszystkie kluby uprawiające Taekwon-do ITF na terenie Polski. Zebranie założycielskie PZT odbyło się 24 marca 1991 r. w Warszawie, a 15 października 1991 r. prezes UKFiT wydał decyzję o rejestracji.

Celem Związku jest między innymi nauczanie, organizacja, rozwój i popularyzacja Taekwon-Do w Polsce, organizowanie współzawodnictwa sportowego w dziedzinie Taekwon-Do oraz skupianie stowarzyszeń i innych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie Taekwon-Do.